Liška Jan
e-mail: info@restgast.cz
Tel.: +420 608 029 755
IČ: 734 01 625
DIČ: 7810251889

Zdenek Řáda
Tel.: +420 776 626 810
Marketing


Poradenství v gastronomii a projekty

anglická verze anglická verze německá verze

úvodní stránka » články » Asociace sommeliérů České Republiky

Asociace sommeliérů České Republiky

09.05.2007 Jak jsme se již zmínili v naší rubrice novinky, příští týden od 15.05 do 17.05 2007 proběhne mezinárodní veletrh Víno a Destiláty. Jelikož tato událost je speciálně zaměřená na vína tuzemská i zahraniční, je třeba se zmínit o Asociaci sommeiérů České Republiky.

Vznik a činnost Asociace sommeiérů České Republiky

Asociace sommelierů ČR sdružuje specialisty ve znalosti vín, servírování a jejich správnému ošetřování. Tato Asociace vznikla již v polovině devadesátých let na základě postupného uvolňování trhu s víny jak domácími, tak i zahraničními. Do restaurací a podniků střední a vyšší třídy se začala dostávat tuzemská i zahraniční vína, která ne vždy vykazovala odpovídající kvalitu. Jednalo se především o problém správného uskladnění, odpovídající teplotě při konzumaci a samotného servisu, kde je důležitá také etika a odborné znalosti obsluhujícího. Našlo se jen málo odborníků, kteří dokázali vstřebávat rostoucí nabídku vín a poté ji uplatňovat v praxi.

Smysl a cíl Asociace sommeiérů České Republiky

Cílem založení této Asociace byla myšlenka jak zvýšit úroveň a prestiž gastronomické profese sommeliera. Asociace sommelierů ČR vytvořila a sjednotila pevná pravidla a systém vzdělávání tak, aby povolání sommelier bylo náležitě respektováno a aby pevně zaujalo pozici v každé dobré restauraci. Na vzniku Asociace sommelierů ČR se podíleli nejen specialisté z oboru, ale také společnosti jako jsou Bohemia Sekt , Znovín Znojmo, Vinium Velké Pavlovice, Belvedere ? Vins de France nebo Jan Becher, které jsou nadále partneři této Asociace a podílejí se na vzdělávání mladých sommeliérů v odborných školách, kteří budou stále vytvářet potřebnou kvalitu budoucí gastronomie. Asociace sommelierů ČR navázala kontakty také s Mezinárodní Asociací sommelierů ( ASI ), kde jsou členy, s kterou spolupracuje a vyměňují si informace o dění ve světě za účelem získávání dalších zkušeností.

Členství a certifikát sommeliéra

Pro získání členství v Asociaci sommelierů ČR je zapotřebí absolvování kursu a složení předepsaných zkoušek Asociace, jejichž účastníci získají Certifikát sommeliera. Konkrétní podmínky a aktuální informace najdou zájemci na internetových stránkách www.sommelier­s.cz. Další informace a zajímavosti můžou zájemci o tento obor najít také v magazínu Sommelier, který vychází pravidelně od ruku 1999. Asociace sommeliérů ČR dále pořádá různá školení, spolupořádá sommelierské juniorské akce, odborné exkurze, degustace s předními odborníky a spoluorganizuje sommelierské soutěže jako jsou Trophée Bohemia Sekt, Pardubický Sommelier Znovín Cup, Grand Prix Vinex a další. Také zástupci Asociace jsou zváni do komisí mezinárodních soutěží např. Mistrovství světa sommelierů, Trophée Ruinart, Vinanza Trophy a jiné. Toto vše značí, že Asociace sommelierů ČR je velice významným sdružením, která se snaží neustále pozvedávat profesi sommeliera, ale také gastronomii jako takovou.

 
 

« kompletní seznam článků

 

nahoru vytiskni stránku

 

© RestGast | © 2M STUDIO s. r. o. webdesign Karlovy Vary

© RestGast | mapa webu | © Webdesign: 2M STUDIO s. r. o. webdesign | Webhosting: Český hosting | mail | adm